Zmiany w przepisach prawa małżeńskiego.

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Nowe przepisy ogłoszone 8 września 2015 roku na temat małżeństwa, nie zmieniają nic w stosunku do nauki Kościoła o małżeństwie.   Motu proprio papieża Franciszka „Mitis Iudex Dominus Iesus” wprowadza zmiany do Kodeksu Prawa Kanonicznego a motu proprio „Mitis et misericors Iesus” dla Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich, dokumenty te zmieniają procedurę w niektórych przypadkach procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. Przede wszystkim celem tych zmian jest przyśpieszenie toku procesu.

Do największych zmian z jakimi będziemy mieli do czynienia jest zniesienie obowiązkowej II instancji w przypadku orzeczenie nieważności przez sąd I instancji. Apelacje w takim przypadku będzie mogła wnieść: strona w spranie, obrońca węzła lub promotor sprawiedliwości. W przypadku kiedy zostanie wniesiona apelacja, a postępowanie będzie ciągnęło się w sposób znaczny, sąd I instancji w składnie kolegialnym będzie mógł opublikować dekret stwierdzający nieważność małżeństwa.

Kolejną nowością jest „proces skrócony”. Z procesem tym będziemy mieli do czynienia tylko w nielicznych sprawach, po spełnieniu pewnych przesłanek. Skarga powodowa musi być wniesiona przez obydwie strony, sprawa musi być oczywista, a dowody jednoznacznie ją potwierdzać, wskazują że to małżeństwo było zawarte nieważnie.  Sąd będzie miął 30 dni na rozpatrzenie takiej sprawy, plus 15 dni na ewentualne uwagi. Wyrok w tej sprawie wydaje Biskup. Jeżeli będzie on miał wątpliwości co do danej sprawy, może on przekazać sprawę do normalnego toku rozstrzygnięcia.

Są to tylko najważniejsze zmiany jakie wprowadzają dane dokumenty, w tej chwili trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać na dostosowania prawa do nowych przepisów. Zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego, nowe normy zaczną obowiązywać trzy miesiące od chwili promulgacji.

Related Post

2 thoughts on “Zmiany w przepisach prawa małżeńskiego.

 • Styczeń 14, 2016 at 4:18 pm
  Permalink

  Witam,
  moja sprawa trwa juz 3 lata. I instancja uniewaznila malzenstwo niestety II instancja toczy sprawe juz 2 lata. czy po zmianie prawa kanonicznego moge cos przyspieszyc?

  Reply
  • Styczeń 14, 2016 at 6:12 pm
   Permalink

   Pani Paulino,
   w Pani przypadku nowe przepisy nic nie zmieniają, musi Pani cierpliwie czekać na rozstrzygnięcie sądu II instancji.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *